Вчені записки Університету "КРОК"

Постійне посилання на розділhttps://dspace.krok.edu.ua/handle/krok/282

Відповідно до наказів Міністерства освіти і науки України №886 від 02.07.2020 р. та № 894 від 10 жовтня 2022 р. збірник наукових праць "Вчені записки Університету "КРОК" включено до Переліку наукових фахових видань України, категорія "Б" з економіки (економічні спеціальності - 051 "Економіка", 071 "Облік і оподаткування", 072 "Фінанси, банківська справа та страхування", 073 "Менеджмент", 075 "Маркетинг", 076 "Підприємництво, торгівля та біржова діяльність", 241 "Готельно-ресторанна справа", 281 "Публічне управління та адміністрування", 292 "Міжнародні економічні відносини") та психології (спеціальність – 053 "Психологія"). Збірник розрахований на науковців, аспірантів та практиків, які проводять дослідження сучасних проблем економіки, управління та психології та шляхів їх розв’язання. Періодичність: щоквартально (березень, червень, вересень, грудень). Мови видання: українська та англійська (змішаними мовами).

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 7 з 7
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток машинобудівних підприємств: сутність, процес і принципи
    (Університет «КРОК», 2014) Тревого, О.І.
    У статті досліджено сутність поняття «розвиток машинобудівних підприємств» у розрізі його економічної, організаційної та інноваційної складових. Подано загальну концепцію розвитку машинобудівних підприємств та сформовано базові принципи управління ним.
  • Ескіз
    Документ
    Економічний розвиток держави в сучасних умовах: роль та значення агропродовольчого сектору
    (Університет «КРОК», 2024) Гребенюк, Марко
    Стаття присвячена аналізу ендогенного становища України в умовах інтенсивної екзогенної конкуренції на світовому ринку. Акцентовано, що національна економічна модель України має враховувати поточний стан і сучасні виклики, зокрема обмеженість зовнішнього фінансування та високі витрати на оборону, які створюють додаткові труднощі для фінансування цивільних потреб. Зауважено, що прогнозоване зростання ВВП на 2024 рік становить 3,0%, що є нижчим за попередні прогнози через обмеження зовнішнього фінансування на початку року. Наголошено, що ключовими елементами національної економічної моделі залишаються залучення зовнішньої допомоги та розвиток стратегічних галузей, таких як металургія та агро-сектор. Металургійна галузь демонструє стійкість та здатність до відновлення, що позитивно впливає на експортний потенціал та підтримку внутрішнього ринку. Інвестиції в технологічні інновації є критичними для подальшого розвитку цієї галузі. Аграрний сектор також відіграє важливу роль у національній економіці та конкурентній позиції України на світовому ринку. Повномасштабне вторгнення завдало значних збитків агросфері, додаючи нових викликів до однієї з галузей, яка дає найбільший обсяг до ВВП. Зміни в обсягах експорту зернових та соняшникової олії вказують на значні виклики та можливості, що вимагають розробки ефективних експортних стратегій. Наголошено, що економічний розвиток України залежить від реалізації аграрного потенціалу, досягнення енергетичної незалежності, оновлення промислового сектору, покращення інвестиційного клімату, розробки ефективних експортних стратегій та інвестицій в освіту і наукові дослідження. Комплексний підхід до реалізації цих напрямків є вирішальним для досягнення сталого економічного прогресу. Дослідження може бути корисним аналітикам, міжнародним організаціям, державній і місцевій владі.
  • Ескіз
    Документ
    Реалізація форсайт-проєктів в стратегуванні економічного розвитку на національному та регіональному рівні
    (Університет «КРОК», 2024) Ємельяненко, Лариса; Таран, Михайло
    В статті розглянуто можливості стратегування економічного розвитку країни в умовах невизначеності, спричинених викликами глобального характеру, загрозами суспільних трансформації та особливостями дестабілізації розвитку національної економіки. Метою дослідження є теоретики-методологічного та концептуальне підґрунтя ідентифікації специфіки форсайту в стратегуванні економічного розвитку на основі компаративного аналізу закордонного досвіду реалізації форсайт-проєктів на національному та регіональному рівнях для визначення перспектив його імплементації в Україні в контексті євроінтеграційних процесів. Предмет авторського дослідження базується на детерміновані таких наукових категорій як економічний розвиток, стратегування, форсайт, дослідження яких доцільно здійснювати в контексті їх взаємозв’язку та взаємозалежності, оскільки вони наразі об’єктивно постають нерозривними. Комплексним інструментарієм проведеного дослідження є система загальнонаукових підходів і методів: монографічний; діалектичний; системний, компаративний аналіз; структурно-функціональний; абстрактно-логічний; узагальнення. Систематизовано теоретико-методологічні основи та сформовано концептуальне підґрунтя ідентифікації специфіки інструментарію форсайту в стратегуванні економічного розвитку держави. Здійснено компаративний аналіз закордонного досвіду реалізації форсайт-проєктів для виявлення стратегічних ініціатив економічного розвитку на національному та регіональному рівнях. Встановлено європейські стандарти інстутуалізації стратегування та форсайт-проєктування. Досліджено вітчизняну практику та визначено національні особливості реалізації форсай-проєктів на національному та регіональному рівнях в Україні. Виявлено, що стратегічний форсайт стає важливим інструментом для довгострокового планування та прийняття рішень у контексті соціально-економічних та політичних змін. Доведено, що досвід європейських країн може бути адаптований для України, яка стоїть перед викликами відновлення після війни та інтеграції до ЄС. Впровадження форсайту на різних рівнях стратегічного управління в Україні може сприяти відновленню та підвищенню стійкості економічного розвитку. Обґрунтовано доцільність запровадження форсайту як інноваційного механізму проєктування майбутнього, інституалізації та стратегічної координації зусиль влади, бізнесу та громадськості.
  • Ескіз
    Документ
    Соціальні витрати економічної трансформації постсоціалістичних країн
    (Університет «КРОК», 2021) Мороз, Є.О.
    Українська економіка поки що не характеризується таким рівнем розвитку, що відповідав би умовам країн, які входять до Європейського Союзу. Рівень життя населення в Україні й досі залишається на низькому рівні, а темпи економічного зростання поки що виглядають незначним, порівнянно з показниками, що були для неї характерні ще до кризи 2008-2009 рр. Однією з фундаментальних причин такого становища української економіки, окрім війни на сході України, є неефективна державна політика, в основі якої лежать трансформаційні процеси. Акцентовано увагу на соціальних витратах у процесі економічної трансформації постсоціалістичних країн. Зазначено, що розгляду цього питання мусить приділятися увага науковців, а також владних структур. Досліджено зміст економічної трансформації постсоціалістичних країн, зокрема України. Проведено дослідження із використанням методики порівняння особливостей розвитку постсоціалістичних країн. Розглянуто зміст категорій «соціальні витрати» та «трансформація», а також природу соціальних витрат в умовах трансформаційних процесів, що відбувалися у постсоціалістичних країнах. Результати дослідження показали відставання України від більшості постсоціалістичних країн. Наголошено, що аналіз соціальних витрат в умовах економічної трансформації має істотне значення та вирішальну роль в Україні. Метою статті є аналіз соціальних витрат економічної трансформації постсоціалістичних країн. На основі індикаторів економічного зростання та нерівності розглянуті відмінності між Україною та іншими постсоціалістичними країнами. На відміну від інших країн, Україна знаходиться серед найбільш відсталих постсоціалістичних країн, що характеризується низькими рівнями доходів, а також соціально-економічною напругою. Детально розглянуто природу постсоціалістичної трансформації і соціальних витрат. Зроблено висновки щодо поточного становища соціально-економічної системи України в контексті постсоціалістичної трансформації та рівня соціальних витрат.
  • Ескіз
    Документ
    Female economic participation and dynamics of GDP per capitain eu member-states
    (Університет «КРОК», 2021) Vinska, Oksana; Tokar, Volodymyr
    The article sheds light on female emancipation in EU member-states being the magnet for Ukraine due to their living standards and values. The aim of the article is to analyze the economic activity of women and the dynamics of GDP per capita in EU member states. Gender equality is the integral part of EU internal and external policies being an overwhelming concept embracing many dimensions, including the economic one. The EU concentrates on engaging more femalesin the official labor market with guarantees of equal with males salaries, supporting work-life balance, voluntary and compulsory gender quotas in business and politics, ensuring safety for women at home and workplaces. A wide range of publications tries to persuade that there is a correlation between female economic emancipation and national economic advancement demonstrating that gender equality is only a new method guaranteeing additional profits for corporations and tax revenues for governments. The authors of this research paper apply Spearman coefficient to determine whether there is any correlation between economic growth and economic participation and opportunities for women, namely GDP per capita at current market prices and values of economic gender gap sub-index of EU member-states in 2016-2020. The average growth of GDP per capita in EU member-states equaled 11.6 percent in 2016-2020. Ireland showed the maximum relative increase of 29.1 percent, while Greece, Italy, Spain, and Sweden experienced the decline. The average gender gap in economic participation and opportunity in EU member-states decreased by 0.018 points in 2016-2020. The calculations show that the Spearman correlation coefficient is statistically insignificant. Therefore, economic gender equality by itself is not enough for stimulating economic growth and should be viewed as an indisputable human right and accompanied by fostering gender equality in other spheres, such as education, health care and politics
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз стану та проблем використання економіко-математичних методів та моделей в дослідженні фінансових злочинів
    (Університет «КРОК», 2022) Копитко, М.І.; Миськів, Г.В.; Вінічук, М.В.; Копитко, Марта Іванівна
    Мета статті полягає в обґрунтуванні теоретико-прикладних засад щодо аналізу стану та проблем використання економіко-математичних методів та моделей в дослідженні фінансових злочинів та оцінювання їх впливу на рівень фінансової злочинності України. Поява значних дестабілізуючих чинників розвитку світових фінансово-економічних відносин зумовили нестабільність національної економіки та значні деструктивні зміни суспільно-політичного характеру. Дестабілізація більшості процесів та явищ зумовила необхідність пошуку нових шляхів та методів ведення господарської діяльності поза офіційним сектором економіки. Як наслідок, інтенсифікувалися процеси тінізації економіки та акумуляції значних обсягів нелегально одержаних капіталів, що потребують узаконення та залучення в офіційний обіг. Зважаючи на окреслені тенденції поглибилися процеси легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом, та активізувалася фінансова злочинність. У статті визначено сутність та особливості фінансової злочинності в Україні, проаналізовано динаміку фінансової злочинності та окреслено її вплив на рівень якості життя населення. Встановлено, що визначення обсягів фінансових злочині є достатньо проблематичним завданням, оскільки офіційною статистикою такі злочини не фіксуються, а факти їх вчинення важко довести. Обґрунтовано доцільність застосування при оцінюванні обсягів фінансової злочинності економіко-математичних методів та моделей, зокрема, кореляційно-регресійного аналізу, нелінійного програмування за моделлю Хорла та методів прогнозування. Доведено важливість дослідження впливу факторів на основні показники, що характеризують стан і тенденції фінансових злочинів в Україні. За допомогою економіко-математичних методів та моделей охарактеризовано взаємозв’язок та взаємовплив фінансових злочинів на рівень якості життя населення, що доводить актуальність таких досліджень в подальшому.
  • Ескіз
    Документ
    Економічний розвиток українських IT компаній в умовах Industry 4.0.
    (Університет «КРОК», 2024) Пилипенко, Ольга; Процко, Ярослав; Пилипенко, Ольга Олегівна
    Стаття присвячена питанням формування стратегії конкурентоспроможності українських IT-підприємств в умовах індустрії 4.0. У процесі дослідження були проаналізовані останні інформаційно-технологічні тенденції, які є драйверами Industry 4.0 і майбутні прогнози щодо поворотних змін у світі, які будуть спричинені впровадженням новітніх розробок. Детально проаналізовані характеристики дев’яти інноваційних інструментів, які значно пришвидшують розвиток ІТ-технологій. Визначено обсяги цифрової економіки у світовому ВВП і виявлено тренди її зростання. Дана характеристика можливих негативних наслідків для економіки та соціальної сфери після впровадження найновітніших технологій. Запропонована схема, яка описує основний виробничий процес IT-компанії. За допомогою проєктного аналізу виявлені потоки даних, які виникають під час реалізації проєкту на різних етапах. З’ясовано вплив якості та швидкості обробки даних на успішність імплементації проєкту. Охарактеризовані проблеми, які виникають при аналізі даних. Обґрунтована необхідність упровадження рішень на основі технологій штучного інтелекту для вирішення задач, пов’язаних з обробкою великих даних. Запропонований підхід до оцінки поточного стану IT-проєкту з метою зменшення собівартості його виконання. Дана характеристика готовності підприємств України до впровадження систем на базі штучного інтелекту. Проведено аналіз переваг та недоліків, які характерні для процесу застосування рішень на базі Artificial intelligence (АІ) у процесі діяльності з використанням SWOT аналізу. Зроблені рекомендації керівникам IT-компаній щодо формування підходів до управління підприємством та побудови стратегії розвитку з використанням потенціалу прогресивних технологій Industry 4.0 і з урахуванням ризиків, які можуть виникнути.