Навчальні підрозділи Університету

Постійне посилання на розділhttps://dspace.krok.edu.ua/handle/krok/3154

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 3 з 3
  • Ескіз
    Документ
    Інформаційна безпека: сучасні ризики та загрози у сфері зберігання та обміну інформації
    (Університет «КРОК», 2023) Биков, О.М.; Биков, Олександр Миколайович
    Стаття присвячена аналізу інформаційної безпеки в аспекті основних ризиків та загроз, що виникають під час зберігання та обміну інформацією. Технічний прогрес впливає на всі сфери життя людини, а новації в інформаційній сфері, разом з їх численними перевагами, спричиняють появу безпрецедентних раніше викликів безпеці людини у її найрізноманітніших вимірах. Сучасні інформаційні технології істотно впливають на особу розширенням можливостей доступу до інформації та загальним постійним приростом її об’ємів. Поступово в користувачів поглиблюється розуміння сутності інформаційних процесів, зростає здатність осмислення та узагальнення одержаних знань, розвиваються спеціальні вміння і зростає ступінь компетентності фахівців. Люди з усього світу підтримують зв’язок через Інтернет, вільно публікуючи інформацію про свою діяльність, взаємодію та інші аспекти особистого життя, часто забуваючи при цьому про власну безпеку. Особливо небезпечними є випадки використання недостатньо захищених та вразливих до зовнішніх злочинних посягань ресурсів державними установами та організаціями. Необхідно також враховувати, що надмірне захоплення віртуальним світом загрожує людині втратою її індивідуальності та етнокультурної самобутності, соціальною самоізоляцією, посиленням дегуманізації робочого процесу. У статті констатовано, що перед кожною сучасною державою та численними міжнародними організаціями постає нове завдання щодо необхідності розвитку інформаційної культури суспільства. Оскільки постійно зростає рівень інформаційних потреб сучасного суспільства, науковці повинні зосередити свою увагу на вивченні усіх можливих загроз у сфері зберігання та обміну інформації, напрацювати механізми що дозволять ефективно протидіяти незаконному доступу до інформації, зменшувати ризики її втрати чи пошкодження. В роботі також зосереджено увагу на дослідженні основних форм незаконного доступу до інформації, описано основні ознаки протиправних дій, що загрожують інформаційній безпеці.
  • Ескіз
    Документ
    Інформаційна безпека: правовий та культурологічний виміри
    (Кафедра конституційного права та порівняльного правознавства юридичного факультету ДВНЗ “Ужгородський національний університет”., 2024) Биков, О.М.; Биков, Олександр Миколайович
    Проблема інформаційної безпеки в Укра­їні набуває надзвичайно важливої ролі для українського суспільства, яке в умовах росій­сько-української війни стало об'єктом прямих інформаційно-пропагандистських та інфор­маційно-психологічних операцій з боку Росії. В межах теоретичної юриспруденції важливе пожвавлення розробки дієвих стратегій з ін­формаційної безпеки та забезпечення їх прак­тичної реалізації як на національному, так і на міжнародному рівнях. Наше дослідження ми умовно поділяємо на дві частини. Для нас важливо надати характе­ристику інформаційної безпеки як правового явища і з'ясувати його сутнісні характеристи­ки. Для цього інформаційну безпеку розгляда­ємо в її широкому розумінні, як соціокультурне явище, з характерним для нього комплексом заходів, спрямованих на захист цілісності, конфіденційності та доступності інформації, захист прав людини, суспільства та держави в інформаційній сфері. В другій частині дослі­дження, ми окремо розглядаємо інформаційну безпеку на рівні індивідуальної особи. Дослі­джуємо її зв'язок з інформаційною культурою, інфо-медійною та цифровою грамотністю. У статті подано перелік рекомендацій щодо забезпечення інформаційної безпеки. Пропо­нується налагодження ефективної міжнарод­ної співпраці (підтримки необхідних договір­них відносин, проведення дипломатичної ро­боти, налагодження співпраці на рівні окремих спеціалістів з кібербезпеки), вдосконалення роботи спеціальних підрозділів органів вну­трішніх справ України та встановлення додат­кового контролю за кваліфікацією працівників кіберполіції, що дозволить збільшити ефектив­ність карного розшуку кіберзлочинців. Наго­лошено на важливості боротьби з пропаган­дою та дезінформацією, перегляду фінансових механізмів реалізації стратегії із забезпечення інформаційної безпеки. Правовий та культуро­логічний аспекти у нашому дослідженні вклю­чають також погляд на інформаційну безпеку на рівні індивідуальної особи, де порушуєть­ся питання розвитку спеціальних умінь та на­вичок у громадян, які дозволять мінімізувати ризики порушення їхніх прав в інформаційній сфері.
  • Ескіз
    Документ
    Інформаційна безпека як детермінанта збереження української державності в умовах ведення війни
    (Університет «КРОК», 2024) Биков, О.М.; Биков, Олександр Миколайович
    Проблема забезпечення інформаційної безпеки в глобальному світі не оми- нула й Україну. Наша держава, особливо з початком повномасштабної російсько-української війни, постійно потерпає від кібератак на інформаційну інфраструктуру держави (програм- не забезпечення органів державної влади, державні сайти, інформаційно-технічне забезпечення стратегічних державних об’єктів, банківських установ), тотального антиукраїнського інформаційного впливу, поширення дезінформації, просування ідей сепаратизму, розбрату та насильства. Ворог, за допомогою найрізноманітніших технік інформаційного впливу на українців, намагається підірвати основи національної безпеки держави, посягнути на куль- турну ідентичність українського народу, зруйнувати дипломатичні стосунки та міжнародні домовленості між Україною та її стратегічними партнерами, розпалити всередині країни міжнаціональні, міжконфесійні конфлікти, і врешті, посягнути на конституційний лад та територіальну цілісність держави. Не тільки вітчизняні медіаресурси сьогодні, але навіть відомі світові видання, в силу різних обставин, часто висвітлюють інформацію та події, які відбуваються в Україні однобічно чи неповно, порушуючи її цілісність. Населення держави в умовах гібридної війни де- далі більше зазнає інформаційно-психологічного тиску на свідомість. Усе наведене свідчить про необхідність вироблення в Україні механізмів потужного захисту конфіденційності, доступності та цілісності інформації, що унеможливить різного роду посягання на законні права та інтереси громадян, приватних та державних організацій, держави в цілому. У статті висвітлено зв’язок інформаційної безпеки з її родовою категорією – національною безпекою, проаналізовано чинники, які впливають на цілісність, доступність та конфіденційність інформації. Звернено увагу читача на необхідності розвитку інформаційної культури суспільства, що дозволить чинити гідний опір тим загрозам, які постають перед сучасною Україною в умовах повномасштабної, і водночас, гібридної війни з потужною інформаційною складовою.